سوالات آیین نامه

سوالات آیین نامه اصلی همراه پاسخنامه (تضمین قبولی 100%)

آزمون آيين نامه اصلي امتحاني است كه متقاضيان گواهينامه رانندگي در آن شركت مي‌كنند تا با عبور از مرحله اول وارد مرحله آزمون شهري شوند و با قبولي در هر دو آزمون گواهينامه رانندگي را كسب كنند. به همين دليل ضروري است تا داوطلبان اين آزمون به دنبال منابع مطالعاتي آزمون كتبي و اوليه آيين نامه رانندگي باشند. براي اين منظور كتاب با حجم حدودي 200 صفحه‌اي در اختيار متقاضيان قرار مي‎گيرد تا در مدت زمان كوتاهي با مطالعه كتاب آمادگي لازم را براي پاسخ‌دهي به سوالات تستي اولين امتحان به دست آورند؛ اما براي بيشتر افراد مطالعه اين كتاب دشوار بوده و به دنبال راهي ساده‌تر جهت قبولي در آزمون كتبي آيين نامه رانندگي مي‌گردند. در اين راستا سايت بست سوال مجموعه كاملي از 80 سوال تستي آزمون كتبي را براي شما تهيه كرده تا با آشنايي با سوالات آزمون و بررسي و ارزيابي دقيق آن‌ها بدون نياز به خواندن منابع ديگر و وقت‌گير، در آزمون موفق شويد و نمره لازم را براي ورود به مرحله آزمون شهری به دست آوريد. اين سوالات به طور مداوم به‌روز مي‌شوند تا مشكلي در رابطه با دسترسي به جديدترين و كامل‌ترين سوالات آيين نامه رانندگي نداشته باشيد. در ادامه اين مطلب از بست سوال اطلاعات كاملي در رابطه با كلاس آيين نامه و فني، فرايند ثبت نام در آموزشگاه رانندگي، مدارك موردنياز براي ثبت نام در آموزشگاه رانندگي، مراحل و شرايط اخذ گواهينامه رانندگي و مباحث يادگيري جلسات آيين نامه را شرح مي‌دهيم.

❌ دیگه نیاز نیست 200 صفحه کتاب آیین نامه رو بخونی ❌

سوالاتی که برای شما تدارک دیده ایم، قبولی 100 در 100 شما در آیین نامه را تضمین می‌کند!

همین الان نمونه سوالات آیین نامه رو با 70 درصد تخفیف فقط با قیمت 9900 تومان تهیه کن و در آیین نامه قبول شو!

سوالات آیین نامه اصلی با تضمین قبولی 100% در اختیار شماست! در این مجموعه در کل 80 سوال تستی وجود دارد که تضمین می‌کنیم با خواندن تمام آن‌ها در آزمون آیین نامه موفق خواهید شد✅

🧾 آیا جدیدترین سوالات آیین نامه امسال است؟بله بصورت کاملا تضمینی با میزان رضایت 100%
⚡️ دارای گارانتی بازگشت وجهدرصورت هرگونه نارضایتی مبلغ پرداخت شده کاملا برگشت داده می شود
🔢 نحوه دسترسی به محتوای سوالاتبصورت فایل PDF و ورد + ویدیوی آموزشی رایگان
✨ سایت ثبت شده رسمیسایت ثبت شده در ساماندهی و دارای نماد های اعتماد است.

آزمون آیین نامه راهنمایی و رانندگی پایه سوم یک امتحان است که بصورت تستی قبل از امتحان عملی (امتحان شهری) گرفته می‌شود؛ یعنی پیش‌نیاز امتحان شهری، قبول شدن در آزمون آیین نامه رانندگی است.

معرفی کامل آزمون آیین نامه

آزمون آیین نامه معمولا 30 سوال دارد که در مرکز راهنمایی و رانندگی مختص هر شهر برگزار می‌شود و تقریبا هم 30 دقیقه زمان برای پاسخ دهی به سوالات در نظر گرفته می‌شود. قبل از برگزاری امتحان آیین نامه 8 جلسه درس مربوط به آیین نامه به شما در آموزشگاه شما داده می‌شود که اصولا 6 جلسه آن مختص “درس آیین نامه” و 2 جلسه آن مخصوص “درس فنی” است. در 6 جلسه اول که مربوط به آیین نامه رسمی راهنمایی و رانندگی است استاد موظف است تمام کتاب آموزشی که مربوط به بخش خودش است آموزش دهد و 2 جلسه آن که با نام فنی شناخته می‌شود آموزش های مربوط به بررسی خودرو، نگهداری خودرو و آلودگی های ترافیک می‌شود.

آزمون آیین نامه رانندگی

مواردی که در کلاس آیین نامه و فنی می‌خوانید

 1. قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی
  همانطور که می‌دانیم یکی از مهم ترین و اصلی ترین نیاز های یک فردی که در جامعه زندگی می‌کند، آشنایی با قوانین و مقررات است. در قسمت قوانین و مقررات رانندگی تعریف ها و آموزش هایی مانند آزادراه، بزرگراه، ابطال گواهینامه، اتومبیل، اتومبیل مدارس، اعتبار برگ معاینه فنی، ایستادن، ایستادن ممنوع (توقف مطلقا ممنوع)، برگ یا برچسب معاینه فنی خودرو، پلاک، پلیس مدرسه، پیاده، پیاده‌رو، ترافیک، تقاطع، انواع جاده ها، رعایت حق تقدم، چراغ های راهنمایی رانندگی، کمربندی ایمنی، انواع راه های شریانی، اصول یدک کشی، مفهوم رنگ ها در علائم عبور و مرور، مفهوم شکل ها در علائم عبور و مرور، مفهوم خط کشی ها، انواع تابلوهای راهنمایی و رانندگی، روش دور زدن، روش پارک کردن، روش به عقب راندن وسیله نقلیه و قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی داده می‌شود.
 2. رانندگی ایمن
  اکثر سوانح ترافیکی به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی توسط کاربران ترافیک حادث می‌شود. صددرصد رعایت نکات ایمنی در زمان رانندگی می‌تواند سبب شود که تصادفات و تلفات اتفاق نیوفتد. در این بخش به موارد اصلی ایمنی مانند بازدید خودرو (شامل سیستم روشنایی، بوق، تایر ها و…)، سرعت (شامل انتخاب سرعت مناسب در رانندگی و محدودیت سرعت)، سبقت (شامل روش سبقت گرفتن و ممنوعیت سبقت)، مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی، کمربند ایمنی، حمل مسافر ایمن، استفاده از تلفن همراه، نقاط کور، رعایت فاصله طولی و… اشاره می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم ختما مقاله آموزش نگهداری از تایر خودرو را بخوانید.
 3. آشنایی با سیستم های فنی خودرو و سرویس و نگهداری
  برای استفاده از خودرو یا وسیله نقلیه دیگری در ابتدا باید با طرز کار آن آشنایی کامل داشت. هر چه اطلاعات فنی و اصلی انسان درمورد خودرویی که با آن رانندگی می‌کند بیشتر باشد میزان کارآیی و بهره‌وری مناسب از آن افزایش خواهد یافت! در قسمت آشنایی با فنی خودرو موارد مهمی مانند آشنایی اولیه با چند اهرم و پدال مهم کنترلی، نمای داخلی خودرو و اجزای مهم آن، سوئیچ استارت، غربیلک فرمان، پدال‌ها (شامل گاز، ترمز و کلاچ)، دسته دنده، اهرم ترمز دستی، آیینه ها، آشنایی با ظاهر خودرو، راه اندازی خودرو، موتور خودرو، صافی هوا (فیلتر هوا)، گیربکس، دیفرانسیل، رادیاتور، فیلتر روغن، سیستم ترمز، سیستم برق، سیستم تعلیق، کیسه هوا، سرویس و نگهداری اتومبیل در آیین نامه، آمپر آب و… را یاد خواهید گرفت.
 4. فرهنگ رانندگی
  رانندگی ایمن و رعایت قوانین و مقررات ترافیکی بیانگر مشارکت و تعاملات اجتماعی مثبت افراد در جریان عبور و مرور است و باید اهمیت ویژه ای به آن داد. به همین علت فرهنگ رانندگی یکی از قسمت های مهم این کتاب است که بیشترین سوالات آیین نامه از بخش فرهنگ رانندگی و آداب رانندگی می‌آید. در بخش فرهنگ رانندگی از استاد خود مواردی مانند پارک در محل مناسب، کنترل خشم در رانندگی، رعایت قوانین و مقررات و حفظ حقوق اجتماعی و عدم تجاوز به حریم دیگران را آموزش می‌بینید.
 5. امداد و نجات
  شما به عنوان یک راننده باید بدانید زمانی که فردی دچار سانحه رانندگی می‌شود یا خود شما دچار این مشکل می‌شوید چه کار باید بکنید. بنابراین بخش امداد و نجات در سال های اخیر به کتاب آموزش رانندگی اضافه شد تا همه افرادی که رانندگی آموزش می‌بینند دستپاچه نشوند و بتوانند مدیریت بحران انجام دهند. در این بخش به مهمترین موارد مانند ارزیابی موقعیت، امن کردن محل حادثه، ارائه کمک های اولیه، درخواست کمک، حفظ آرامش در ارائه کمک های اولیه، جلب کردن اعتماد مصدوم، تصادفات، آتش سوزی در حادثه، آموزش تنفس مصنوعی، بررسی نبض و… اشاره می‌شود.
 6. آلودگی های ترافیک
  حمل و نقل یکی از نیازهای اولیه و ضروری انسان است که با توسعه اقتصادی و اجتماعی و حتی سیاسی دامنه گسترده‌تری پیدا نموده و امروزه نیز جزء یکی از مظاهر تمدن به شمار می‌رود. در این بخش به آلودگی هوا و محیط زیست شهری، حمل و نقل ناپایدار، تغییرات آب و هوایی، کاهش فضای سبز شهری به نفع سایر کابری‌ها و آلودگی های اصلی ترافیک در رانندگی (شامل آلودگی هوا، صوتی، دیداری، موانع) اشاره می‌شود.

اهمیت رعایت قوانین و مقررات رانندگی براساس گفته کتاب آیین نامه رانندگی:

یکی از نیازهای افراد جامعه، آشنایی با قوانین و مقررات است. انسان موجودی اجتماعی است و برای زندگی بهتر، موظف به انجام اقداماتی است که در قالب قوانین و مقررات تدوین گردیده است. بر این اساس یکی از نیازهایی که برای کاربران ترافیک با هدف رانندگی بهتر و ارتقا ایمنی ترافیک تهیه گردیده مجموعه مدونی از قوانین و مقررات ترافیک می باشد که با رعایت و انجام این قوانین توسط رانندگان، ایمنی ترافیک افزایش پیدا می کند.

سوالات آزمون آیین نامه رانندگی پایه سوم

نمونه سوالات آزمون آیین نامه رانندگی در ایران

احتمالا برای شما هم این سوال پیش آمده است که بخشی که سوالات مهم و اصلی آیین نامه از آن در امتحان می‌آید چه قسمتی است؟ در پاسخ باید بگوییم که از کل 200 صفحه کتاب آیین نامه پایه سوم برای سوالات استفاده می‌شود و شما اگر می‌خواهید در این آزمون قبول شوید باید همه این 200 صفحه را بخوانید!

پکیج نمونه سوالات آیین نامه رانندگی بست سوال

به جای خواندن 200 صفحه فقط 80 تا سوال را بخوان و در آزمون رانندگی اصلی قبول شو! اگر وقت و حوصله خواندن کتاب 200 صفحه‌ای را ندارید و نمی‌دانید سوالات از چه بخشی می‌آید ما یک بسته سوالات آیین نامه رانندگی را تهیه کرده‌ایم که با خواندن این سوالات قبولی شما در این آزمون تضمین می‌شود. این پکیج را با قیمت ارزان می‌توانید تهیه کنید. این بسته اختصاصی توسط سایت بست سوال ارائه می‌شود که توسط استادان و افسر های راهنمایی و رانندگی حرفه‌ای جمع‌آوری شده است. این پکیج را از قسمت خرید (بالای این صفحه) می‌توانید سفارش دهید و آن را خریداری کنید.


در این بخش به آموزش های مربوطه درمورد نحوه ثبت نام در آموزشگاه رانندگی و نحوه اخذ گواهینامه می‌پردازیم.

آموزش ثبت نام در آموزشگاه رانندگی برای دریافت گواهینامه

ثبت نام در آموزشگاه رانندگی

در اولین مرحله بهتر است به دنبال یک آموزشگاه معتبر در شهر خود باشید؛ چرا که انتخاب یک آموزشگاه مناسب رانندگی و به خصوص معتبر و محبوب بودن آن می‌تواند سبب شود تا بهتر و سریع تر رانندگی را یاد بگیرید و با مفاهیم آن نیز آشنا شوید. معیار های مهم انتخاب یک آموزشگاه عالی رانندگی عبارتند از:

 • داشتن برنامه ریزی دقیق و اصولی برای برگزاری کلاس‌ها
 • اهمیت دادن به بخش آیین نامه (تئوری) آموزش رانندگی
 • تمام کردن کامل کتاب آموزش رانندگی در 8 جلسه
 • تمام کردن دوره آموزشی رانندگی با خودرو (عملی) در 12 جلسه
 • ارائه نمونه سوال های مهم آزمون آیین نامه توسط استاد به هنرجویان
 • داشتن فضای مناسب برای آموزش
 • داشتن فضای مناسب برای پارکینگ خودروها
 • خودروها از لحاظ فنی کاملا سالم باشد
 • دارا بودن مربیان کاربلد و باتجربه (هم تئوری و هم شهری)

این ها یک سری از موارد مهمی بود که باید در انتخاب آموزشگاه رانندگی به آن توجه کنید تا در یک محیط عالی آموزش ببینید تا به نتیجه مطلوبی برسید.

مدارک و شرایط موردنیاز برای ثبت نام در آموزشگاه رانندگی

اصلی‌ترین مدارک و شرایطی که در ثبت نام آموزش رانندگی قرار دارند عبارتند از:

 • شرط سنی: 18 سال تمام افراد باسواد و 30 سال تمام افراد بی سواد
 • اصل شناسنامه عکسدار
 • داشتن 2 برگ کپی از صفحه اول شناسنامه
 • اصل کارت ملی
 • داشتن 1 برگ کپی از کارت ملی (پشت و رو)
 • 8 قطعه عکس سه در چهار
  شرایط عکس: رنگی، بکگراند (پس زمینه) سفید، تمام رخ، بدون عینک، با کیفیت بالا.
  برای آقایان:لباس معمولی تیره، بدون موی آرایشی و ریش فانتزی، بدون کلاه و کراوات
  برای بانوان: مقنعه یا روسری تیره (ساده و بدون طرح)، بدون آرایش، حجاب کامل
 • ارائه مدرک گروه خونی
 • ارائه آدرس دقیق منزل به همراه کد پستی
شماره حساب‌های جدید برای تشکیل کاردکس

 

ردیفنام صاحب حسابشماره حسابمبلغ (تومان)
1نیروی انتظامی۲۱۷۱۱۵۱۳۰۳۰۰۳۲۰،۰۰۰
2شرکت پژوهش و توسعه ناجی۰۲۲۳۰۹۳۸۳۳۰۰۷۲۵،۰۷۰
3وزارت دارایی۲۱۷۱۱۵۹۰۰۸۰۰۹۱،۰۰۰
4شهرداری۳۱۱۱۰۰۰۰۴۸۰۰۶۱،۰۰۰

مراحل و شرایط اخذ گواهینامه رانندگی

مراحل و شرایط اخذ گواهینامه رانندگی

بعد از ثبت نام در آموزشگاه مناسب مراحل کلی خواندن و یادگیری تا مرحله آزمون آیین نامه و شهری و روش دریافت گواهینامه بسیار مهم است که در این بخش یاد می‌گیرید.

باید تمام کلاس های نظری (تئوری) که در دو بخش آیین نامه و فنی است پشت سر بگذارید و حتما در کاردکس‌تان توجه کنید استاد تان مهر های حضور در کلاس را برای شما درج کند.

پس از اتمام کلاس های تئوری، نوبت آموزش شهری یا همان آموزش عملی می‌رسد که رانندگی با خودرو را یاد می‌گیرید. در جلسه اول این کلاس معمولا مربی بخش های مختلف خودرو را توضیح می‌دهد و یاد می‌دهد و از جلسه دوم به بعد رانندگی شروع می‌شود. باز هم در این 12 جلسه کلاس توجه کنید که مربی به حضور شما در جلسه آموزشی مهر خود را بزند.

بعد از طی کردن این مراحل سه مرحله دیگر باقی می‌ماند:

 1. تشکیل کاردکس (فرم درخواست صدور گواهینامه)
 2. آزمون آیین نامه نهایی
 3. آزمون عملی یا شهری نهایی

پس از طی کردن تمام این مراحل گواهینامه شما معمولا بین 30 تا 40 روز به آدرس منزل شما پست می‌شود. در صورت طولانی شدن صدور گواهینامه حتما به آموزشگاه خود مراجعه کنید و آموزشگاه را مطلع کنید.

در دوره آموزش شهری چه چیزی را یاد می‌گیرید؟

مربی شما موظف است تمامی مواردی که در کاردکس شما درج شده است را کامل و بدون مشکل آموزش دهد. برخی از مربیان متاسفانه اهمیتی به قوانین آموزشی نمی‌دهند و در 12 جلسه فقط راندن آسان ماشین و دور زدن و یک پارک دوبله ساده را آموزش می‌دهند؛ اگر چنین موردی برای شما پیش آمد حتما به آموزشگاه اطلاع دهید تا مربی جدیدی به شما معرفی کند.

دوره آموزش شهری (عملی) رانندگی - بعد از گذراندن کلاس های آیین نامه

جلسات اول، دوم، سوم، چهارم و پنجم

در 5 جلسه اول آموزش شهری رانندگی مربی شما موظف است تمامی این موارد را آموزش دهد. درصورتی که شما این موارد را یاد نگیرید نمی‌توانید آموزش های مربوط به جلسات دیگر را آموزش ببینید:

 1. توضیح در مورد یکسری مسائل جانبی رانندگی و دادن روحیه تا مقداری از ترس و استرس آنها کاسته شود.
 2. نحوه حرکت به سمت اتومبیل و باز کردن درب و سوار شدن اتومبیل.
 3. توضیح کامل کلمه صکادرات و آشنایی با گاز و کلاچ و ترمز و استفاده درست از پاهای راست و چپ.
 4. توضیح دادن راهنما و نحوه راهنما زدن و توضیح کلمه آرش.
 5. جازدن دنده‌ها به صورت اتومبیل خاموش ابتدا توسط مربی و توضیح آن و انجام آن توسط هنرجو تا جای دنده‌ها رو خوب یاد بگیرد.
 6. استارت زدن خودرو و راه‌اندازی آن توسط هنرجو.
 7. توضیح و تنظیم پارک 30 سانت.
 8. توضیح نیم کلاچ کردن و قلق گیری کلاچ وانجام آن به صورت مستمر تا یادگیری نهایی.
 9. توقف و حرکت دادن اتومبیل بصورت متوالی ابتدا با دنده 1 و 2 و بستگی به میزان یادگیری هنرجو دارد.
 10. آشنایی با عادات بد رانندگی.

جلسات ششم، هفتم و هشتم

 1. تمرین کردن کلیه مراحل چند جلسه قبل.
 2. توضیح دنده عقب و تمرین کردن آن.
 3. نحوه راهنما زدن و جای گیری در میدان.
 4. توضیح و انجام دور برگردان.
 5. تمرین نیم کلاچ کردن (دنده درگیر) در سربالایی.
 6. تشریح پیام تابلوها و علائم و چراغ های راهنمایی و رانندگی در شرایط مختلف رانندگی و رفتار صحیح در مواجه شدن با آن‌ها.

جلسات نهم، دهم و یازدهم

 1. تمرین کردن و انجام دادن کلیه مطالب 8 جلسه قبل و بیشتر تمرین روی بحث تسلط به رانندگی علی الخصوص فرمان، دنده‌ها و پدال‌ها.
 2. توضیح کامل دور یک فرمانه و دو فرمانه و انجام آن.
 3. توضیح کامل پارک دوبله و انجام آن و پارک L، مورب، عمودی و افقی در تمامی پارکینگ‌ها.
 4. آموزش سبفت گرفتن و انجام عملی آن توسط هنرجو.
 5. توضیح توقفات در تقاطع‌ها و سه راهی ها و انجام آن‌ها.
 6. آموزش رانندگی در شرایط مختلف (شب، بارندگی، یخ بندان و نقاط پرجمعیت).
 7. آموزش رانندگی در بزرگراه‌ها، آزادراه‌ها و نحوه ورود و خروج از آن‌ها.

جلسه دوازدهم (آخر)

در آخرین جلسه فقط تمرین کردن و مرور تمام کارهای گفته شده در 11جلسه قبل و گرفتن ایرادات و رفع اشکالات انجام می‌شود.

وظایف مربی آموزش رانندگی (شهری یا عملی)

یک مربی وظیفه شناس و با وجدان کاری در ابتدا باید دانش و توانایی کار کردن هنرجور با اتومبیل را بداند و سپس یک برنامه ریزی مناسب برای آموزش دادن انجام دهد. اصلی‌ترین و اساسی‌ترین وظایف یک مربی آموزش راهنمایی و رانندگی عبارتند از:

 • استفاده از وسایل و ابزارهای خودرو با اعتماد به نفس.
 • رانندگی ایمن و اصولی را یاد دهد.
 • حرکات ایمن، دور زدن، به عقب رفتن و پارک کردن را چندین بار تمرین و تکرار کند.
 • به صورت کامل قوانین و تابلوهای رانندگی به صورت عملی را آموزش دهد.
 • نحوه برخورد با قرار گرفتن در شرایط اضطراری را به هنرجو آموزش دهد.
سوالات متداول کاربران

درصورتی که تایم مناسب برای خواندن 200 صفحه کتاب آیین نامه وجود نداشته باشد، این نمونه سوالات باعث قبولی در آزمون می شود؟

بله، این سوالات حاصل چندین سال تلاش و با پیگیری و استفاده از برترین استادهای آموزشگاه های رانندگی کشور تهیه شده است و شما با خواندن این نمونه سوالات بصورت قطعی و حتمی در آزمون آیین نامه رانندگی نمره قبولی دریافت خواهید کرد.

نمونه سوالات آیین نامه راهنمایی و رانندگی جدید در چه فرمتی و به چه روش هایی در اختیار ما قرار خواهد گرفت؟

این نمونه سوالات بصورت فایل PDF و Word که دانلود آن بسیار آسان است در اختیار شما عزیزان قرار میگیرد به همراه یک هدیه ویدیو آموزشی رانندگی 0 تا 100 رایگان به زبان فارسی توسط اساتید برتر کشور در پکیج وجود دارد.

آیا نیاز به خواندن کتاب اصلی آیین نامه قبل یا پس از خواندن این 80 نمونه سوال وجود دارد؟

خیر، شما تنها با خواندن این سوالات در آیین نامه قبول خواهید شد و نیازی به مرور کتاب قبل یا پس از آن نیست.