بلاگ

مدت زمان کنکور چقدر است؟

به‌طور کلی، آزمون کنکور سراسری یکی از مهم‌ترین آزمون‌های ایران است که هر ساله برگزار می‌شود. این آزمون برای ورود به دانشگاه‌های علمی کاربردی، فنی و حرفه‌ای، دانشگاه‌های پزشکی، دانشگاه‌های آزاد و بسیاری از مؤسسات آموزش عالی در سراسر کشور استفاده می‌شود. در این مقاله به بررسی مدت زمان کنکور سراسری و تغییرات آن در سال‌های مختلف پرداخته خواهد شد.

زمان هر مبحث در کنکور چقدر است؟

مدت زمان کنکور سراسری برای هر رشته و بخش متفاوت است. با این حال، به طور کلی، مدت زمان کل آزمون کنکور سراسری برای هر دو دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد، ۴ ساعت و ۳۰ دقیقه است. این مدت زمان در هر دوره شامل زمان صبحانه و زمان ورود به اتاق آزمون نیز می‌شود. برای داوطلبان دوره دکتری نیز، مدت زمان آزمون بسیار بیشتر است و برای هر کدام از بخش‌های آزمون، زمان مخصوصی در نظر گرفته شده است.

مقاله پیشنهادی: تعداد سوالات کنکور

تغییرات مدت زمان کنکور سراسری در سال‌های مختلف

مدت زمان آزمون کنکور سراسری در سال‌های مختلف تغییر کرده است. در بعضی سال‌ها، این مدت زمان کمی کاهش یافتهو در دیگر سال‌ها افزایش پیدا کرده است. برای مثال، در سال ۱۳۹۸، مدت زمان کنکور سراسری کارشناسی و کارشناسی ارشد در مجموع ۵ ساعت و ۳۰ دقیقه بود. در سال ۱۳۹۹، این مدت زمان به ۴ ساعت و ۳۰ دقیقه کاهش یافت. همچنین، در سال ۱۴۰۰، به دلیل شرایط پاندمی، مدت زمان آزمون کارشناسی و کارشناسی ارشد از ۴ ساعت و ۳۰ دقیقه به ۵ ساعت و ۳۰ دقیقه افزایش یافت.

در سال‌های گذشته، برخی از داوطلبان نیز درخواست افزایش مدت زمان کنکور سراسری داشته‌اند. این درخواست‌ها معمولاً به دلیل فشار روانی، خستگی و سختی بیشتر در طول آزمون صورت گرفته‌اند. با این حال، تصمیم‌گیری در این مورد به عهده مقامات ارشد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و تاکنون اعلامی در این زمینه صورت نگرفته است.

نکات مهم درباره مدت زمان کنکور سراسری

هر چند که مدت زمان کنکور سراسری در سال‌های مختلف تغییر کرده است، اما برای داوطلبان باید توجه داشت که آزمون کنکور سراسری یکی از سخت‌ترین و مهم‌ترین آزمون‌ها در کشور ماست. به همین دلیل، داوطلبان باید به طور جدی و با دقت بالا آماده شوند و برای آموزش و آماده‌سازی خود، به مؤسسات آموزشی و دوره‌های آموزشی معتبر مراجعه کنند.

💎 نحوه آمادگی برای کنکور

همچنین، برای کاهش فشار روانی و خستگی در طول آزمون، داوطلبان می‌توانند از روش‌های مختلفی مانند تنفس عمیق، مدیتیشن و ورزش‌های سبک و حتی نمونه سوالات کنکور استفاده کنند. همچنین، قبل از آزمون باید خوب استراحت کرده و تغذیه سالم داشته باشید.

تیم تولید محتوا

ما در تیم تولید محتوای بست سوال در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه آموزش های رانندگی و نمونه سوالات آزمون آیین نامه اصلی راهنمایی و رانندگی را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا